Na czym polega frezowanie przeciwbieżne?
Gdy zaczynamy szukać informacji na temat metod obróbki skrawaniem, a konkretnie na temat frezowania, docieramy zwykle do wpisów, artykułów i publikacji, w których omawiane są nowoczesne technologie i komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. My dla odmiany w naszym wpisie odniesiemy się do wiedzy podstawowej, przybliżając czytelnikom, na czym polega frezowanie przeciwbieżne.
Frezowanie obwodowe. Podstawowe definicje
Definicja frezowania jest bardzo prosta, to rodzaj obróbki skrawaniem, w której ruch obrotowy zawsze wykonuje narzędzie, a ruch posuwowy jest wykonywany również przez narzędzie lub przez obrabiany przedmiot. Mówimy o frezowaniu obwodowym, które możemy podzielić na walcowe i kształtowe oraz przeciwbieżne i współbieżne. Pierwszy podział dotyczy powierzchni, na której rozmieszczone są krawędzie skrawające freza (powierzchnia walcowa oraz powierzchnia bryły o złożonym zarysie). Drugi podział dotyczy tego, w jakim kierunku porusza się krawędź tnąca w stosunku do posuwu materiału.
Zasada frezowania przeciwbieżnego
Jak sugeruje nazwa frezowania obwodowego przeciwbieżnego, krawędź tnąca narzędzia porusza się przeciwnie do posuwu materiału (przy frezowaniu współbieżnym krawędź tnąca porusza się zgodnie z posuwem materiału). To frezowanie, które nazywamy tradycyjnym. Krawędź tnąca, która porusza się wzdłuż obrabianej powierzchni, jest stopniowo coraz bardziej dociskana. Można powiedzieć, że na początku krawędź tnąca ślizga się po powierzchni obrabianego elementu. Z czasem zaczyna „zaczepiać”, usuwać wióry, których grubość staje się coraz większa. Przeciwbieżne frezowanie metali i innych materiałów wiąże się z dużymi naprężeniami rozciągającymi, które skracają trwałość płytek skrawających. Czasami dochodzi do przywarcia lub zgrzania wióra z powierzchnią, przy czym siły skrawające mają tendencję do odpychania frezu od obrabianego przedmiotu. Frezowanie przeciwbieżne jest korzystne, gdy mamy do czynienia z dużymi wahaniami luzu roboczego.